View Sidebar

Kategorie

 
Miejsce, do którego chce się wracać – Ustrzyki

Miejsce, do którego chce się wracać – Ustrzyki

28 stycznia 2017 15:340 comments

Ustrzyki Dolne jest to miasto położone nad rzeką Strwiąż. Nazywane jest „zimową stolicą Bieszczad”, ponieważ w całym województwie to właśnie tutaj znajduje się najbardziej rozwinięta baza narciarska. Wiele obiektów sportowych, wyciągi narciarskie, tor saneczkowy, hotele, ośrodki wypoczynkowe, restauracje i kawiarnie, czynią to miasto atrakcyjnym zarówno zimą jak i latem. Warto obejrzeć zabytki architektury drewnianej, których jest tutaj całkiem sporo. Piękne cerkwie, kościoły i stare drewniane domy to dla przyjeżdżających z miasta turystów prawdziwa atrakcja.

Godne zwiedzenia jest Bieszczadzkie Muzeum Przyrodnicze, posiadające bogatą kolekcję okazów fauny i flory oraz liczne eksponaty w postaci wypchanych zwierząt, żyjących w tych okolicach. Słynny bieszczadzki misiek – niedźwiedź brunatny robi na zwiedzających muzeum niesamowite wrażenie. Są też wilki, rysie, żbiki, dziki, ptaki, motyle, owady i rzadkie rośliny, a to wszystkie zwierzęta żyją właśnie tu, w okolicznych lasach. W mieście znajduje się sporo atrakcji, które na pewno zainteresują nie jednego podróżnika.

Noclegi jakie mają Ustrzyki (zobacz: ) są znakomitą bazą wypadową w dalsze zakątki Bieszczad zarówno nad Solinę jak i w te bardziej dzikie części regionu jak Olchowiec czy Jawor. Jeśli jeszcze jest ktoś kto nie zna tego cudownego zakątka Polski na pewno powinien tutaj przyjechać. Jest to kraina niebywale spokojna. Każdy wędrowiec, który znajdzie się na szlaku czuje się, jakby był sam. Ciągnące się aż po horyzont zielone wzgórza dodają jeszcze bardziej bezkresności. Panuje tutaj doskonała cisza przerywana tylko szelestem liści na drzewach i szumem górskich potoków.

Szeroka panorama z przepięknymi szczytami sprawia wrażenie, że stoimy u wrót jakiejś tajemniczej krainy. Wspinając się ku górze zapominamy o wszystkim co za sobą zostawiliśmy, od problemów na dole, jesteśmy oddzieleni mgłą. Jest tylko przyroda i my. W żadnym innym zakamarku naszego kraju ani nawet Europy nie doświadczymy tego uczucia. Bieszczady są ostatnim takim miejscem, w części bezludnym i tajemniczym. Malownicze dwa zalewy Soliński i Myczkowski to raj dla miłośników sportów wodnych i plażowania. Latem są to miejsca najbardziej oblegane. Każdy kto zakochał się w Bieszczadach wie, że są one piękne o każdej porze roku. Jednak największe wrażenie sprawiają jesienne kolory lasów. Przepiękne barwy od czerwieni bo wszystkie odcienie brązu to jest coś co na zawsze zostaje w pamięci. Wielu fotografów właśnie wtedy przyjeżdża tutaj aby utrwalić to piękno na zdjęciach. Także to najlepsza pora na piesze wędrówki. Pamiętać trzeba jedynie o zmienności pogody w górach. W jednej chwili niebo może się pokryć ciemnymi chmurami i uraczyć nas deszczem a po chwili na niebie pojawiają się promienie słońca. Musimy być dobrze przygotowani na kaprysy bieszczadzkiej aury. Chociaż nie są to to góry tak wysokie jak Tatry może być w nich równie niebezpiecznie. Bieszczady są miejscem wyjątkowym – w którym człowiek staje się lepszy.

Leave a reply